o-lej

Poradnik dla nowoczesnych

Techno nowinki, porady praktyczne

dla Ciebie i firmy

Konserwacja elementów drewnianych

Wiadomo, ze jeśli nie będzie się o coś odpowiednio dbać to w końcu ulegnie to zniszczeniu. Nie inaczej sprawa ma się z elementami wykonanymi z drewna. Drewno narażone jest na wiele czynników, które są dla niego szkodliwe, zmienne temperatury, wilgoć oraz na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W wielu domach obecnie znajdują się różnego typu listwy drewniane lub podłogi z drewna – jedno i drugie wymaga odpowiedniej konserwacji i ochrony.

Każda listwa drewniana po położeniu powinna zostać zabezpieczona w formie polakierowania. Dzięki temu nie będzie ciągła wilgoci np. podczas mycia podłogi. Listwy drewniane montowane na ścianach również muszą zostać polakierowane, aby nie dopuścić do rozwoju w nich szkodników lub innych szkodliwych drobnoustrojów. To na początek zaraz po zamontowaniu listew.

Jednak z czasem lakier może się wytrzeć lub nie chronić listew tak dobrze. Trzeba wtedy je wycyklinować i ponownie polakierować. Zaleca się wykonywanie takich prac konserwatorskich mniej więcej raz na 5-7 lat. Istnieją specjalistyczne firmy, które posiadają sprzęt przeznaczony do cyklinowania. Za odpowiednia opłatą sprawią, że listwy odzyskają dawny blask.

Można również zmniejszyć zniszczenia i uszkodzenia listew. Przy listwach przypodłogowych należy stosować do mycia podług preparaty przeznaczone do drewna lub paneli. Nie należy również zbytnio namaczać podłogi ponieważ drewno może wtedy się odkształcić. W przypadku listew drewnianych zamontowanych na ścianach należy unikać dociskania do nich mebli i przesuwania ich blisko ściany – zostawić może to bowiem trwałe ślady. Ściany wyłożone listwami należy również co jakiś czas czyścić odpowiednimi preparatami.

Jak więc widać dbanie o drewniane listwy i pozostałe elementy wykonane z drewna wymaga trochę zachodu i stosowania odpowiednich środków. Co kilka lat trzeba również pomyśleć o cyklinowaniu i ponownym zabezpieczeniu listew lakierem do tego przeznaczonym. Nagroda za właściwe dbanie o listwy i pozostałe elementy będzie pięknie wyglądająca podłoga i ściany.

Zapisz

Zapisz